WORKI NA ŚMIECI I OPAKOWANIA ANTYSTATYCZNE W STRZELINIE
Jednym z krajów, gdzie istnieje powszechny i niezwykle sprawny system segregacji i przetwarzania śmieci, jest Norwegia. Należy ona do krajów, w których zakaz składowania odpadów jest rzeczywiście respektowany, a śmieci – w zależności od ich rodzaju – przetwarzane są na różne sposoby. Sukces Norwegii w tej kwestii jest jednak zasługą nie tylko dobrej organizacji systemu, ale także współpracy wszystkich mieszkańców.
CO SIĘ DZIEJE Z ODPADAMI W NORWEGII?
Norweski system segregacji odpadów oparty jest o podział na kilka grup. Do oddzielnego kontenera trafia papier czy metal, natomiast w jednym i tym samym kontenerze znajdują się odpadki naturalne, plastikowe i pozostałe. Każdy z tych rodzajów należy umieszczać w workach na śmieci o różnych kolorach, by ułatwić ich późniejsze rozdzielanie przez sortownie. W worku na śmieci o kolorze zielonym umieszcza się resztki żywności i odpadki pochodzenia naturalnego, w niebieskich zaś – plastik. Wszystkie razem trafiają do sortowni, gdzie przez specjalistyczne maszyny rozpoznające kolor rozdzielane są na podgrupy. Odpady naturalne są następnie kierowane do wytwórni biogazu, gdzie wykorzystuje się je w procesie produkcji biopaliwa. Plastiki natomiast trafiają do stacji recyklingu opakowań plastikowych, gdzie produkuje się z nich granulat, następnie wykorzystywany przez różnorodne przedsiębiorstwa do produkcji kolejnych wyrobów plastikowych. Pozostałe odpady trafiają natomiast do spalarni śmieci, która odzyskuje z nich energię. Nic się nie marnuje, nic nie zalega, nic nie trafia na wysypiska. Czy nie brzmi to jak system idealny?
WORKI NA ŚMIECI - JEDEN Z FILARÓW SPRAWNEGO SYSTEMU SEGREGACJI
Na powyższym przykładzie widać, jakie aspekty są ważne przy tworzeniu sprawnego systemu segregacji śmieci. Po pierwsze: dobra organizacja pracy takich instytucji jak zakłady gospodarki komunalnej, gminy (udostępniające kontenery oraz worki na śmieci), sortownie, spalarnie, firmy transportowe (zajmujące się przewozem odpadów do miejsca ich przetworzenia). Po drugie: jasne zasady segregacji, do których mogą stosować się mieszkańcy, a zatem określone przeznaczenie worków na śmieci o określonych kolorach, klarowne zasady dotyczące umieszczania konkretnych odpadów w kontenerach. Po trzecie: ułatwianie praktycznej realizacji tych założeń. Norwegowie mogą liczyć na władze gmin w zakresie dostarczania worków na śmieci, domowych koszy na śmieci, a także udostępniania informacji. Dzięki temu mają narzędzia, wiedzę i chęć do tego, by zajmować się tym we własnych domach.
WORKI NA ŚMIECI, OPAKOWANIA ANTYSTATYCZNE I INNE WYROBY FOLIOWE – STRZELIN
Miejmy nadzieję, że za kilka lat w Polsce sytuacja odpadów będzie wyglądała podobnie. I liczymy na to, że jako producent wyrobów foliowych będziemy mogli mieć w tym swój udział – np. poprzez produkcję używanych w domach worków na śmieci w różnych kolorach.
***
Jesteś zainteresowany współpracą z naszą firma? Działamy na terenie Strzelina, ale także w całym województwie dolnośląskim. Skontaktuj się z nami i poznaj warunki współpracy – zapraszamy!